ŠKOLA KOJA BRINE O MENTALNOM ZDRAVLJU SVOJIH UČENIKA

• PoMoZi Da

PoMoZi Da edukativni je program zdravstvenoga opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske u području mentalnoga zdravlja djece i mladih.

Programom se želi pomoći svim odgojno-obrazovnim djelatnicima u osnovnim i srednjim školama da budu osobe od povjerenja i podrške, da upute učenike na traženje pomoći te se ujedno želi stvoriti podržavajuća okolina djeci i mladima u kojoj će moći lakše očuvati i zaštiti svoje mentalno zdravlje. Edukacija ima dvije razine. Osnovnu koja  ima za cilj usvajanje osnovnih znanja potrebnih za prepoznavanja i razumijevanje problema mentalnoga zdravlja djece i mladih, pružanje psihološke prve pomoći i podrške te osnaživanje odgojne uloge učitelja i nastavnika u zaštiti mentalnoga zdravlja djece i mladih. Naprednu u kojoj se uče  osnovne vještine pružanja psihološke prve pomoći učenicima koje razvijaju probleme u području mentalnog zdravlja, doživljavaju pogoršavanje postojećih problema ili proživljavaju emocionalnu krizu. Nakon završetka napredne razine odgojno-obrazovnomu djelatniku dodjeljuje se diploma 3P mentora, kojom oni postaju dio mreže odgojno-obrazovnih djelatnika koji su dobili osnovna znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći djeci i mladima s depresivno-anksioznim problemima.

Naša se škola uključila u ovaj projekt u osnovnoj i naprednoj razini te su kolegice Marina Karapandžić i Kristina Sertić –Pelc nakon  završetka napredne razine dobile diplomu 3P mentora, kojom  postaju dio mreže odgojno-obrazovnih djelatnika koji su dobili osnovna znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći djeci i mladima s depresivno-anksioznim problemima.

• ŠKOLE PODRŠKE: osnaživanje školskih procesa koji doprinose mentalnom zdravlju zajednice nakon dvostruke krize

Projekt ŠKOLE PODRŠKE, u suradnji s UNICEF-om, traje od svibnja 2021. do ožujka 2022. godine. Projekt sustavno podržava, povezuje i stručno educira timove odabranih djelatnika potresom pogođenih škola (između 20 i 30 osnovnih i srednjih škola u Sisačko- moslavačkoj županiji). Razvija i organizira Program za jačanje socio-emocionalnih kompetencija djece i mladih, ali i odraslih te dodatno educira kolektive s naglaskom na razrednike i stručne suradnike. Tijekom čitave provedbe, uz naglasak na suradnju s lokalnom zajednicom, kao i s roditeljima djece, posebna se pozornost pridaje slušanju i poštovanju glasa same djece i mladih kako bi ih se dodatno osnažilo i aktivno uključilo u kreiranje projektnih aktivnosti.

Naša se škola odazvala pozivu na sudjelovanje u ovom projektu, a kolegice Marina Karapandžić i Marija Rizij sudjelovale su početkom rujna na dvodnevnoj edukaciji u Mariji Bistrici. Uz kolegice Marinu i Mariju u projekt su uključeni ravnatelj Josip Tominac i kolegica Kristina Sertić – Pelc.

Nadamo se kako će ovi projekti koje smo implementirali u našu školu još više osnažiti sigurno ozračje koje stvaramo. Želimo školu u kojoj se svako dijete osjeća sigurno u kojoj ne postoji strah od različitosti i koja svakom učeniku uz obitelj može značiti sigurnost i podršku.

objavio: Josip Tominac   datum: 7. 9. 2021.